2012 m. vasario 2 d., ketvirtadienis

Varškės spurgos (Curd doughnuts)

Kai pranešiau merginoms, jog virsiu spurgas, buvau paklausta su kokiu įdaru jos bus. Taigi teko paaiškinti, kad mano vaikystėje buvo gaminamos tik varškės spurgos, kurios jokio įdaro neturėjo. Čia mažoji prisiminė kažkada valgiusi tokias Maximoje pirktas ir jos jai labai patikusios. Gal jai ir patiko, bet aš jos valgytųjų antradienių, švelniai sakant, geriau neprisiminčiau.
Mama spurgų namuose niekada nevirė. Šio, kažkodėl daugelio rusiškai pončikais vadinto užkandžio, buvo visada galima nusipirkti netoli Žaliojo tilto buvusioje spurginėje ar iš moterėlių, kurios atstumdavo spurgas specialiuose vežimėliuose į Kalvarijų turgavietę - greičiausiai iš tos pačios anksčiau minėtos spurginės. Dar spurgas pardavinėjo per ilgąsias pertraukas mokykloje. Reikėdavo nemenką eilę, į kurią vis bandydavo įsisprausti vyresnių klasių mokiniai, atstovėti, kad galėtum nusipirkti tą didelę, dar šiltą, gausiai cukraus pudra apibarstytą minkštutėlę spurgą...
Kelis kartus bandžiau spurgas virti namuose, deja rezultatai buvo nekokie - gaudavosi visiškai neiškepę viduje ir sudegę iš išorės nevalgomi gumuliukai. Priežastis paprasta - gero recepto ir supratimo kaip gaminamos varškės spurgos neturėjimas.:)
Taip ir būtų spurgos likusios negamintinų receptų sąraše, jei ne rusaitės, kurios savo kulinariniuose forumuose pradėjo traukti dienos švieson standartizuotus tarybinių laikų receptus - tame tarpe ir varškės spurgų.
Gaminau jau tris kartus ir viskas puikiai pavyko; dukrelės valgo net apsilaižydamos.Originalus receptas
:

420g varškės
230g miltų
41g cukraus (aš naudoju 50g)
100g (2-3 vnt.)kiaušinių (aš dedu 2 vidutinio dydžio kiaušinius)
2g (1/3 arbatinio šaukštelio) druskos
3g (1/2 arbatinio šaukštelio) sodos
0,1g citrinos rūgšties sodos nugesinimui (ištirpintos 1 šaukštelyje vandens)
(sodą ir citrinos rūgštį galima pakeisti 1/2 šaukštelio kepimo miltelių - aš dedu 1 šaukštelį)
cukraus pudros apibarstymui

Pertrinti ar permalti varškę.
Trynius ištrinti su cukrumi.
Į varškę įmaišyti trynių masę ir miltus.
Išplakti baltymus, pasūdyti.
Į varškės masę įmaišyti nugesintą sodą ir baltymus.
Iš tešlos formuoti 80g dydžio rutuliukus ir viti 10-15 minučių iki 160С įkaitintame aliejuje. Iškepusias spurgas apibarstome cukraus pudra.

Mano pastabos:
Iki šiol naudojau tik kepimo miltelius (reikės pabandyti su soda).
Pirmą kartą gaminau tiksliai pagal receptą - pabaigoje buvo labai sunku įmaišyti baltymus. Nežinau ar yra koks paaiškinimas, kodėl nurodoma juos įmaišyti pačioje pabaigoje. Likusius du kartus išplaktus baltymus sujungiau pirmiausia su tryinių mase ir tik tada įmaišiau miltus su kepimo milteliais. Jokio skirtumo, išskyrus tai, kad buvo lengviau maišyti, nepastebėjau.
Pirmus kartus kepiau 40g dydžio spurgas. Virdama 80g spurgas, temperatūrą sumažinau iki 150C. Beja, virimo temperatūra mane labiausiai nustebino. Visda galvojau, kad turi būti aukštesnė, nes žemoje prisigers aliejaus. Pasirodo bijojau bereikalo.


420g curd
230g plain four
41g sugar (I used 50g)
100g eggs (approximately 2-3 eggs; I use 2 medium eggs)
2g (1/3 tea spoon) salt
3g (1/2 tea spoon) bicarbonate of soda
0,1g citric acid dissolved in 1 tea spoon of water (bicarbonate of soda and citric acid could be replaced with 1 tea spoon of baking powder)
sugar powder for dusting
oil for frying

Beat together the egg yolks and sugar until pale and fluffy and mix with curd.
Whisk the egg whites with salt.
Add whisked egg whites into yolks/curd mixture.
Fold in baking powder and flour.

Make 80g big doughnuts.
Heat oil in a deep-fryer or large heavy pan to 150C. Fry doughnuts for 10-15 minutes. (If you make smaller, 40g, doughnuts - fry in 160C).
Remove from hot oil and dust with sugar powder.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą